W Sanoku trwa jubileuszowa wystawa modelarska, przy okazji XXX Podkarpackiego Konkursu Kartonowych i Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Modelarstwo redukcyjne to dziedzina modelarstwa, polegająca na dokładnym odwzorowywaniu w mniejszej skali obiektów z rzeczywistości lub fantastyki. Słowo “redukcyjne” oznacza, że przy budowaniu pomniejszonej wersji rezygnuje się z niewykonalnych w danej skali najdrobniejszych elementów. Najpopularniejszymi tworzywami , z których wykonuje się takie modele, są właśnie plastik i papier. Prezentowane modele w Osiedlowym Domku Kultury “Puchatek”, przy ul. Traugutta 9 przestawiają twórczość modelarzy w grupach wiekowych wiekowych: młodzik, junior,  oraz senior. Modele, wykonane zarówno z plastiku, jak i kartonu pokazują nie tylko najbardziej kojarzone z hobby kategorie, jak lotnictwo, czy wozy bojowe. Zobaczymy między innymi efektowne makiety pojazdów cywilnych, rakiet, czy nawet statki ze świata SF. Warto również nadmienić o walorach edukacyjnych wystawy, przybliżającej rozwój techniki, oraz wydarzenia historyczne.

Wystawa jest otwarta od 26.01 do 6.02, kiedy to o godz. 11.00 nastąpi wręczenie nagród wyróżnionym uczestnikom, oraz zakończenie imprezy. Więcej informacji o konkursie na stronie ODK: http://puchatek.esanok.pl/2015/12/3291/

A już w ten weekend – 30 stycznia kolejna modelarska impreza. Tym razem w Stalowej Woli odbędzie się “IV Sikorski Model Show”. Będzie to konkurs, oraz wystawa modeli redukcyjnych, połączona z wykładami, pokazami grup rekonstrukcji historycznych, czy pojazdów. W zeszłym roku na tej wystawie modelarze wystawili blisko tysiąc modeli. Całość będzie miała miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1,przy ul. Hutnicza 17. Więcej o imprezie na stronie ZSP: http://www.zsp1-sikorski.pl/component/k2/item/561-sikorski-model-show-2016.

 [flagallery gid=53]