🔴 LIVE
25.06 15:55 Sukces i zaufanie dla Zarządu Powiatu Przemyskiego. Podsumowanie XXXVI sesji absolutoryjnej 25.06 08:35 MIĘDZY OBRAZEM A TKANINĄ – Sylwia IGNATOWSKA 25.06 08:10 Międzynarodowy Turniej Koszykówki Chłopców o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla 25.06 07:59 Samorządowcy z wizytą w Gminie Orły 24.06 12:00 Od „Supergirl” po nocne maratony – filmowy początek wakacji w Heliosie. Sprawdź najnowszy repertuar (26.06 – 2.07.2026) 24.06 11:57 W trosce o bezpieczeństwo pieszych – wizytacja budowy nowego chodnika w Kuńkowcach 24.06 08:16 X MISTRZOSTWA POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ SŁUŻB MUNDUROWYCH – TWIERDZA PRZEMYŚL 2026 24.06 06:00 Przemyska kardiochirurgia w gronie najlepszych ośrodków kardiochirurgicznych
czwartek, 25 czerwca 2026 ⛅ 25°C
Popularne: Twierdza Przemyśl Forty Historia Ogłoszenia
🏰 Przemyślak

Blisko 15 mln zł na modernizację przejścia granicznego w Medyce

Blisko 15 mln zł na modernizację przejścia granicznego w Medyce

Rozpoczyna się modernizacja przejścia granicznego w Medyce za blisko 15 mln zł, która potrwa do końca listopada 2027 roku. Przebudowany zostanie Budynek Odpraw Autokarów na kierunku wjazdowym do Polski, co umożliwi jednoczesną odprawę dwóch autokarów. Umowę z wykonawcą podpisano 12 czerwca, a plac budowy przekazano 19 czerwca. W trakcie prac podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami, a autokary będą kierowane na pasy dla samochodów osobowych.

Rozpoczyna się ważna inwestycja na przejściu granicznym w Medyce. Przebudowany zostanie Budynek Odpraw Autokarów na kierunku wjazdowym do Polski. Wartość zadania wynosi blisko 15 mln zł, a zakończenie prac planowane jest na koniec listopada 2027 roku.

Przejście graniczne w Medyce. fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Umowa z wykonawcą została podpisana 12 czerwca. Przekazanie placu budowy nastąpi 19 czerwca.
– Rozpoczynamy realizację ważnej inwestycji na przejściu granicznym w Medyce – podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformowała Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki. – Przebudowany zostanie Budynek Odpraw Autokarów na kierunku wjazdowym do Polski.
– Dzięki przeprowadzeniu zadania możliwa będzie jednoczesna odprawa dwóch autokarów wjeżdżających do Polski – tłumaczyła Wojewoda Podkarpacki. – Do tej inwestycji przygotowywaliśmy się przez kilka lat. Najpierw potrzebna była dokumentacja projektowa, która została opracowana w 2023 r. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w 2024 r. – dodała.
Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki
Będą utrudnienia dla podróżnych
Ze względu na rozpoczęcie przebudowy podróżujący z Ukrainy do Polski autokarami muszą się liczyć z utrudnieniami. Ruch autokarowy będzie odbywał się na pasach służących do odpraw samochodów osobowych. Może to powodować wydłużenie czasu kontroli, dlatego przejścia graniczne w Korczowej i Malhowicach zostały przygotowane na przyjęcie autokarów z Medyki.
– Zachęcamy podróżnych i przewoźników do korzystania z alternatywnych, sąsiednich przejść granicznych. Wszystkie informacje są dostępne na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych – mówił gen. Tomasz Zybiński, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
gen. Tomasz Zybiński, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
Podał, że w Medyce liczba odprawianych autokarów na kierunku wjazdowym i wyjazdowym z Polski to średnio ponad 80 na dobę, co przekłada się na ponad 3100 osób przekraczających granicę.
– Rozbudowa Budynku Odpraw Autokarów wynika z naszych analiz i tendencji wskazujących na wzrost liczby osób przekraczających granicę – mówił gen. Zybiński. – Inwestycja w Medyce pozwoli niemalże na dwukrotne zwiększenie liczby odprawianych autokarów i osób. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest też zapewnienie podróżnym nieporównanie bardziej komfortowych warunków odprawy.
Mł. insp. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie dodał:
– Krajowa Administracja Skarbowa jest w pełni gotowa do realizacji zadań. Wspólnie ze służbami wojewody i Strażą Graniczną zapewniliśmy tymczasowe rozwiązania, które umożliwią sprawne prowadzenie kontroli podróżnych w Medyce podczas remontu.
Kolejne inwestycje na przejściach granicznych
Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki przypomniała pozostałe zadania, jakie obecnie prowadzone są na przejściach granicznych.
– Na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu trwa budowa poczekalni dla podróżnych przekraczających granicę w ruchu autokarowym w kierunku wjazdowym do Polski – mówiła. – Inwestycja zostanie zakończona w tym roku, a całkowity koszt robót budowlanych wynosi nieco ponad 2 mln zł. Na drogowym przejściu granicznym w Malhowicach rozpoczęła się budowa kanalizacji sanitarnej. Koszt tego zadania to ponad milion złotych.

W budżecie wojewody na ten rok na przejścia graniczne zaplanowanych jest prawie 16 mln zł. Wojewoda wskazała również inwestycje przygotowywane do realizacji w kolejnych latach.
– Jesteśmy na etapie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówiła o rozbudowie drogowego przejścia granicznego w Korczowej.
Kolejne zadanie to budowa terminali odprawowych w ruchu osobowym i towarowym na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu.
– Trwają prace projektowe na zlecenie PKP PLK, które powinny zakończyć się do 2027 r. uzyskaniem pozwolenia na budowę – dodała wojewoda.
Modernizacja Medyki ma kluczowe znaczenie dla dalszego usprawniania ruchu granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą oraz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podróżnych korzystających z jednego z najważniejszych przejść granicznych w kraju.
fot. Jerzy Żygadło / PUW Rzeszów

← Nabożeństwa Ekumeniczne „Wołanie o pokój” 📣 Szkolenie online dla oferentów! →