Jubileuszowa Gala 35-lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
22 czerwca 2026 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się Uroczysta Gala z okazji 35-lecia powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W wydarzeniu, na zaproszenie Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasza Zybińskiego, uczestniczyła Pani Bożena Ryczan – Starosta Przemyski.
Jubileuszowa uroczystość była wyjątkową okazją do podsumowania trzech i pół dekady służby funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy od 1991 roku stoją na straży bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej, dbając o ochronę jej integralności oraz bezpieczeństwo obywateli.
Podczas gali przypomniano najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia formacji, podkreślając jej rolę w systemie bezpieczeństwa państwa oraz wkład funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w ochronę wschodniej granicy Polski, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonych gości.
Obecność Starosty Przemyskiego podczas jubileuszowych obchodów była wyrazem uznania dla codziennej, odpowiedzialnej i wymagającej służby funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz podkreśleniem wieloletniej współpracy samorządu Powiatu Przemyskiego ze Strażą Graniczną. Szczególne znaczenie ma ona dla mieszkańców terenów przygranicznych, dla których bezpieczeństwo, stabilność i sprawne funkcjonowanie służb mundurowych pozostają jednymi z najważniejszych wartości.
Jubileuszowa gala stała się przestrzenią do podziękowań i wyrazów szacunku kierowanych do funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej za ich profesjonalizm, zaangażowanie i gotowość do podejmowania wymagających wyzwań służbowych. W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano znaczenie ich pracy dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców regionu, kraju oraz całej wspólnoty europejskiej. Była to również okazja do podziękowania służbom i instytucjom współdziałającym z oddziałem. Wręczono Medale 35-lecia Bieszczadzkiego Oddziału SG, między innymi odznaczona została Pani Bożena Ryczan Starosta Przemyski.
35-lecie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej stało się nie tylko okazją do świętowania imponującego dorobku formacji, ale również do wyrażenia szacunku wszystkim tym, którzy każdego dnia realizują odpowiedzialną misję ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki ich zaangażowaniu mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpiecznie, a państwo polskie skutecznie realizować swoje zadania w zakresie ochrony granic i bezpieczeństwa narodowego.
Oprac.: E. Gierczak
Zdjęcia źródło: Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów