Turystom jak również i mieszkańcom naszego miasta zainteresowanym historią pierwszej wojny światowej polecamy spacer po stromych stokach wzgórza ”Zniesienie” którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Jak zacząć ten spacer i w którym miejscu? Przyjezdni muszą udać się na ulicę Sanocką w miejsce położone około 100m od hotelu ”Accademia” natomiast mieszkańcom wskazujemy miejsce zwane potocznie Bramą Sanocką Dolną, zaś fachowo Barierą Sanową. Ten fragment umocnień Twierdzy Przemyśl jest elementem pierścienia wewnętrznego Twierdzy czyli Rdzenia. Obiekty pokazano poniżej.

DSCF2441DSCF2442DSCF2443DSCF2444 DSCF2440DSCF2439

Dziś Bariera Sanocka jest siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Obiekt ten można niestety jedynie podziwiać z zewnątrz ponieważ na co dzień pozostaje zamknięty i niedostępny dla zwiedzających.

W tym miejscu rozpoczynamy naszą wspinaczkę metalowymi schodami wiodącymi nas wzdłuż ceglanego muru kurtynowego.

DSCF2445DSCF2446DSCF2447

Przy szczycie muru mamy możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego, jednego z kilku na tej trasie. Na poniższym zdjęciu widać fragment muru oraz panoramę.

DSCF2448DSCF2449  DSCF2450

Idąc dalej docieramy do przejazdu drugorzędnej drogi przecinającej rdzeń.

DSCF2453

Warto w tym miejscu skręcić w ścieżkę wiodącą nas w prawą stronę dzięki której dojdziemy do jednego z bunkrów Lini Mołotowa.

DSCF2456

To już historia drugiej wojny światowej, niemniej ciekawa. Obiekt ten będący Półkaponierą Artyleryjską jest częścią Punktu Oporu Przemyśl. Na jego stropie powstał punkt widokowy.

Kontynuujemy naszą wspinaczkę do ceglanego budynku blokhauzu.

DSCF2459 DSCF2461

Stąd murowaną przelotnią docieramy do bramy fortecznej za którą usytuowany jest kolejny taras widokowy.

DSCF2462DSCF2463 DSCF2466DSCF2464DSCF2465

Idziemy dalej aż do Szańca XVIc Trzy Krzyże do którego wnętrza prowadzi stalowa brama. Dziś po modernizacji umiejscowiono tam betonowy ołtarz oraz stacje drogi krzyżowej.

DSCF2467 DSCF2469

Powyżej znajduje się Wzgórze Trzech Krzyży, z którego rozpościera się wspaniała panorama na całe nasze miasto, a wedle podań jest to miejsce gdzie istniało wczesnośredniowieczne grodzisko.

DSCF2468

Tym którzy chcą zakończyć spacer w tym miejscu proponujemy powrót do centrum miasta parkowymi alejkami, a dla tych zaś turystów, którzy jeszcze chcą zobaczyć coś więcej proponujemy wspinaczkę na wzgórze zniesienie gdzie zobaczyć można pozostałości fortu XVI Zniesienie, a z Kopca Tatarskiego wspaniały widok na Przemyśl.

DSCF2470

Mieszkańcom miasta i turystom, którzy chcieli by w wolnym dniu posłuchać o historii wspomnianych miejsc polecamy kontakt z naszym biurem. Przewodnicy są dostępni i z chęcią podzielą się z Państwem swoją wiedzą.