Jakub Bucki odchodzi z Asseco Resovii
Fot. Fb Asseco Resovia Rzeszów Po pięciu latach gry w Asseco Resovii, Jakub Bucki opuszcza klub z Rzeszowa. Na Podkarpacie…
Jeremy Sochan zaczyna walkę w finale NBA
Fot. materiały prasowe Jeremy Sochan został drugim Polakiem w historii, który znalazł się w drużynie grającej w finałach NBA. Jego…
Pierwszy finał 5 czerwca we Wrocławiu
Fot. Fb PGE Fibrain AZS Politechnika Rzeszów 5 czerwca we Wrocławiu i 7 czerwca w Tarnobrzegu odbędą się mecze finałowe…
Biało-Czerwone zaczęły Ligę Narodów od wygranej z Belgią
Fot. volleyballworld Reprezentacja Polski pokonała w chińskim Nankin Belgię 3-2 w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek o godz. 9…
Świetny występ Millenium AKRO Rzeszów w Ostrowcu Św.
Fot. Fb Millenium AKRO Rzeszów Świetnie spisali się na turnieju młodzików i dzieci w Ostrowcu Świętokrzyskim reprezentanci Millenium AKRO Rzeszów,…
Jan Góreńczyk zamienia Miasto Szkła na OPTeam Energia Polska Resovię
Fot. Izabela Kwiecień-Szpunar 21-letni skrzydłowy Jan Góreńczyk w sezonie 2026/2027 reprezentować będzie barwy OPTema Energia Polska Resovia. Mierzący 192 cm…
Mateusz Kaszowski odchodzi z Łańcuta
25-letni koszykarz Mateusz Kaszowski po dwóch latach gry opuszcza klub Sokół Łańcut. Wychowanek klubu, który wcześniej grał m.in. w Asseco Arce Gdynia i reprezentacji Polski U18, w minionym sezonie zdobywał średnio 11,2 punktu. Jego odejście oznacza koniec pewnego etapu w karierze zawodnika, który ma za sobą występy w ekstraklasie i na zapleczu I ligi.
Alicja Grabka już oficjalnie w DevelopResie Rzeszów
Alicja Grabka, 28-letnia rozgrywająca, oficjalnie dołączyła do DevelopResu Rzeszów po dwóch sezonach w PGE Budowlanych Łódź, z którymi zdobyła Puchar Polski i mistrzostwo Polski w sezonie 2024/2025. W rzeszowskim zespole zastąpi Katarzynę Wenerską, która przeniosła się do Łodzi. Grabka ma na koncie pięciokrotne MVP meczu oraz brązowy medal Ligi Narodów 2025 z reprezentacją Polski. Transfer wzmacnia skład DevelopResu po odejściu dziewięciu zawodniczek.
Libero reprezentacji Ukrainy w ITA TOOLS Stali Mielec
ITA TOOLS Stal Mielec pozyskała 22-letnią ukraińską libero Alikę Lutsenko na sezon 2026/2027. Zawodniczka wcześniej grała w #VolleyWrocław, ukraińskich klubach oraz na Litwie, ma w dorobku Puchar Ukrainy i złoty medal Złotej Ligi Europejskiej z reprezentacją. Klub opuściło siedem siatkarek, a kontynuuje grę siedem innych zawodniczek. Transfer wzmacnia zespół przed kolejnymi rozgrywkami TAURON Ligi.
Biało-Czerwone zaczynają rywalizację w Lidze Narodów od turnieju w Chinach
Polskie siatkarki rozpoczynają Ligę Narodów 2025 w Chinach w mocno odmienionym składzie, bez kluczowych zawodniczek, takich jak Magdalena Stysiak i Agnieszka Korneluk. Mimo to celem pozostaje awans do turnieju finałowego. Zespół prowadzony przez Stefano Lavariniego, który trzykrotnie zdobywał brąz, mierzy się z wyzwaniem z powodu kontuzji i rezygnacji kilku doświadczonych graczy. Do kadry powołano debiutantki, a stabilizację mają zapewnić doświadczone rozgrywające.
Badanie „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych”
Od 1 czerwca br. w Polsce rozpoczyna się unijne badanie statystyczne gospodarstw rolnych (R-SGR), obejmujące około 10% gospodarstw. Dane będą zbierane online do 16 czerwca, a następnie przez ankieterów do 14 sierpnia. Wyniki posłużą do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz monitorowania zmian w rolnictwie. Badanie jest obowiązkowe, a wylosowani rolnicy otrzymali listy zapowiednie od Prezesa GUS.
Były koszykarz Miasta Szkła zagra w Górniku Wałbrzych
Leemet Bockler, 25-letni estoński koszykarz, który w sezonie 2025/2026 reprezentował barwy Miasta Szkła Krosno w ORLEN Basket Lidze, w rozgrywkach 2026/2027 będzie grał dla Górnika Zamek Książ Wałbrzych. W Krośnie rozegrał 30 meczów, zdobywając średnio 12,7 punktu na mecz przy wysokiej skuteczności rzutów wolnych (93%). Wcześniej występował w estońskich klubach Kalev Tallin i Tartu Ülikool, a także grał w FIBA Europe Cup. Transfer jest przykładem rotacji zawodników w polskiej lidze koszykówki.
Katarzyna Wenerska oficjalnie w PGE Budowlanych Łódź
Katarzyna Wenerska, 33-letnia rozgrywająca reprezentacji Polski, oficjalnie dołączyła do PGE Budowlanych Łódź po pięciu sezonach w DevelopResie Rzeszów. W barwach rzeszowskiego klubu zdobyła mistrzostwo Polski, cztery srebrne medale TAURON Ligi, dwa Puchary Polski i dwa Superpuchary Polski. Prezes łódzkiego klubu podkreślił jej doświadczenie i rolę w budowie zespołu na sezon 2026/27. Wenerska wyraziła nadzieję na walkę o najwyższe cele z nowym klubem.
Festiwal „Łączy Nas Historia” – żywa lekcja dziejów na Forcie X Orzechowce
30 maja 2026 roku na Forcie X Orzechowce odbył się Festiwal „Łączy Nas Historia”, organizowany przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Gminę Żurawica i Związek Powiatowo-Gminny Twierdzy Przemyśl. W wydarzeniu uczestniczyli starosta Bożena Ryczan i wicestarosta Jan Janusz, a program obejmował dioramy historyczne, pokazy rzemiosła i kuchni polowej. Kulminacją był wieczorny koncert „Symfonia Fortów – Echo Nocy”, który w scenerii fortu oddał hołd walczącym o wolność. Festiwal pokazał, że historia może integrować społeczność i budować tożsamość regionalną.
Powiat Przemyski i samorządy lokalne wspólnie inwestują w infrastrukturę drogową
1 czerwca 2026 roku w Starostwie Powiatowym w Przemyślu podpisano trzy porozumienia dotyczące rozwoju infrastruktury drogowej. Dwie umowy dotyczyły wspólnego finansowania inwestycji, w tym przebudowy drogi powiatowej Kaszyce-Orły z udziałem Gminy Orły (15 000 zł pomocy), a trzecia określiła zasady współpracy przy budowie dróg dla pieszych i rowerów. Dokumenty podpisali starosta Bożena Ryczan, wicestarosta Jan Janusz oraz przedstawiciele gmin Orły i Dubiecko. Inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo i komfort użytkowników dróg, będąc przykładem skutecznej współpracy samorządów.
130 lat tradycji i 30 lat pod patronatem św. Jana Pawła II – jubileusz Szkoły Podstawowej w Orzechowcach
30 maja 2026 roku Szkoła Podstawowa w Orzechowcach obchodziła podwójny jubileusz: 130-lecia istnienia oraz 30-lecia nadania jej imienia św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, po której uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, w tym starosta Bożena Ryczan, która gratulowała społeczności szkolnej kultywowania tradycji i wysokiego poziomu nauczania. Jubileusz zgromadził nauczycieli, uczniów, absolwentów oraz mieszkańców, podkreślając znaczenie szkoły dla lokalnej wspólnoty.
Piknik Rodzin Zastępczych „Rodzina Daje Siłę”
30 maja 2026 roku w Kalwarii Pacławskiej odbył się Piknik Rodzin Zastępczych „Rodzina Daje Siłę”, zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przemyślu. Wydarzenie zgromadziło rodziny zastępcze z Powiatu Przemyskiego, a uczestniczyła w nim starosta Bożena Ryczan, która podziękowała rodzinom za ich trud i serce. Piknik służył integracji, wymianie doświadczeń i promocji rodzicielstwa zastępczego, oferując atrakcje dla dzieci oraz czas na budowanie relacji. Podkreślono kluczową rolę rodzinnej pieczy zastępczej w zapewnianiu dzieciom miłości i bezpieczeństwa.
Brązowy medal Anny Bednarz z Millenium Akro Rzeszów
Anna Bednarz, 21-letnia zawodniczka Millenium Akro Rzeszów, zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w judo w kategorii 70 kg, które odbyły się w Krakowie. To pierwszy w historii medal mistrzostw Polski w judo wywalczony przez kobietę z Podkarpacia. W drodze po brąz pokonała Emilię Wołkowicz i Marcelinę Romaniak, a przegrała z Amelią Ptasińską. Sukces ten jest przełomowym osiągnięciem dla podkarpackiego judo.