Przemyślanin lub przyjezdny może wybrać się na Wieżę Zegarową żeby pooglądać wspaniałą panoramę Przemyśla z czterech stron świata. Wieża Zegarowa w Przemyślu znajduje się zaraz obok Archikatedry. Wejście na nią jest całkowicie darmowe i możliwe po wpisaniu się do Księgi Gości. Spokojnie można wchodzić do góry z dzieckiem nawet i cztero- czy pięcioletnim. Klatka schodowa jest bardzo dobrze zabezpieczona. Nie ma obawy, że dziecko upadnie lub wejdzie na barierki. Wszędzie są odpowiednie zabezpieczenia a cały obiekt jest monitorowany. Jeżeli chodzi o osoby starsze, które chcą pokonać schody, muszą zrobić to we własnym zakresie ponieważ winda kursuje jedynie do pierwszego piętra. (Wieża archikatedralna na 71 metrów; łącznie zwiedzający ma do pokonania około 260 schodów) Na pierwszym piętrze znajdują się stanowiska obserwacyjne oraz mechanizm zegarowy tam umieszczony. Mechanizm został wykonany przez wiedeńską Firmę Zegarów Wieżowych Richarda Liebinga z 1906 r o czym świadczy tabliczka.
Wyjście na wyższe kondygnacje jest możliwe już o własnych siłach. Grupy turystyczne muszą wiedzieć, iż klatka schodowa pomieści maksymalnie około 30 osób. Zmieszczenie się większej grupy z przewodnikiem jest trudne do zorganizowania ze względu na to iż na ostatnim piętrze będzie znacznie mniej wolnej przestrzeni niż na pierwszym piętrze. Wyjść jednak warto ponieważ można zobaczyć sposób budowania wieży zegarowej. Wieża była budowana etapami. Jej budowę rozpoczęto za biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego w 1759 r., a ukończono w 1766 r. W 1907 r. za biskupa Pelczara nadbudowano trzecią kondygnację, która 1935 r. została gruntownie odrestaurowana i wzmocniona żelbetową konstrukcją. Poszczególne części stare i nowe można zobaczyć w trakcie wchodzenia do góry co daje ciekawy efekt łączenia nowoczesności z przeszłością.
Na II kondygnacji znajdują się dzwony. Najstarszy z nich – “Jan” został ufundowany przez Teodora Polańskiego i pochodzi z 1766 roku. Pozostałe trzy, zostały odlane przez Braci Felczyńskich w Przemyślu: “Stanisław Kostka” z 1927 r. ufundowany przez duchowieństwo i obywateli miasta Przemyśla w 200 rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki, “Anatol – Pius X” z 1927 r. wykonany na polecenie biskupa przemyskiego Anatola Nowaka, “Maria” z 1927 r. ufundowany przez samych Braci Felczyńskich.
Na trzeciej i ostatniej kondygnacji znajdują się tarcze zegarów, skierowane na cztery strony świata. To właśnie ”przez nie” istnieje możliwość obejrzenia panoramy miasta z kilku stron. Przy każdym zegarze znajdują się lunety obserwacyjne. Jest również teleskop optyczny, który umożliwia doskonałe zbliżenia. Konstrukcję ostatniego piętra jest drewniana z drewnianą podłogą co sprawia, że czas jakby się „zatrzymuje”. Efekt jest niesamowity.
[flagallery gid=50]